Gmina Przeworno w partnerstwie z gminami: Bardo, Bielawa, Strzelin, Ziębice, Złoty Stok i Niemcza realizuje projekt pn. "Rozwój e-usług gwarancją nowoczesności Gmin", jest współfinansowany ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju regionalnego w ramach Regionalnego programu operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 w ramach Priorytet 2 Technologie informacyjno-komunikacyjne, Działanie: 2.1 E-usługi publiczne. Całkowity koszt o 5 968 981,53 zł przy dofinansowaniu 4 975 298,60 zł.
Celem przedsięwzięcia było udoskonalenie narzędzi e-Administracji wykorzystywanych przez wszystkich partnerów, jak również zwiększenie odsetka obywateli i przedsiębiorstw korzystających z e-Usług świadczonych przez uczestników projektu.
W wyniku projektu każdy podatnik otrzyma dostęp do indywidualnego konta internetowego w systemie podatkowym gminy, gdzie będzie mógł sprawdzić stan swoich należności i zobowiązań podatkowych względem Gminy oraz zapłacić elektronicznie swoje zobowiązania.
Głównym celem projektu jest unowocześnienie kontaktów na linii Interesant-Urząd. Projekt zapewnia zdalny dostęp do usług świadczonych przez gminy i usprawnienia wzajemnych rozliczeń m.in. z mieszkańcami, przedsiębiorcami. Gminy partnerskie biorące udział w projekcie chcą zapewnić możliwość załatwiania spraw przez Internet. Coraz więcej mieszkańców naszych gmin ma dostęp do Internetu, a sprawy urzędowe chce załatwiać zdalnie.
Projekt obejmuje m.in. następujące sprawy:
obsługa deklaracji na podatek od osób prawnych; obsługa informacji w sprawie podatku od osób fizycznych; obsługa deklaracji na podatek od środków transportowych;
wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu;
informowanie o powstaniu należności;
informacja dotycząca przyjęcia uchwał na sesji rady;
udostępnienie informacji publicznych;
badanie opinii publicznej.
Ważnym elementem projektu jest budowa portalu samorządowego e-Podatki. Na potrzeby tego nowoczesnego oprogramowania konieczne było wzmocnienie infrastruktury komputerowej Urzędów, dlatego w ramach projektu przewidziano zakup komputerów, serwerów i wymianę sieci komputerowej.
Aby wdrożyć e-usługi w gminach konieczny był efektywny system obiegu dokumentów w Urzędach, obejmujący zarządzanie dokumentami elektronicznymi, jak i papierowymi w obszarze komunikacji z interesantem drogą elektroniczną. Dzięki projektowi udało się to wdrożyć.
W gminie Strzelin oraz Złoty Stok, powstaną aplikacje mobilne turystyczne e–Przewodnik. Narzędzie dostępne jest na urządzenia mobilne z dostępem do Internetu, pracując pod wszystkimi popularnymi systemami: Android, Windows Phone i iOS. Użytkownik będzie mógł
pobrać aplikację ze sklepu swojego dostawcy oprogramowania (przekierowanie ze strony Urzędu). Na podstawie zeskanowanego kodu QR z tabliczki informacyjnej, lub na podstawie zgodności GPS aplikacja identyfikować i opisywać będzie daną atrakcję turystyczną.
Bezpieczeństwo danych jest największym priorytetem. Informacje i dane zabezpieczone będą w sposób uniemożliwiający nieuprawnionemu jej ujawnienie, modyfikacje, usunięcie lub zniszczenie. Kupiona została infrastruktura niezbędna do zabezpieczenia e-usług – wdrożono centrum autoryzacyjne (klawiatura i karta z czytnikiem) dla 100 osób – pracowników Urzędów oraz liczne urządzenie backupowe.
Urzędnicy i zarządcy infrastruktury uczestniczyli w spotkaniach szkoleniowych oraz warsztatach, które umożliwiły szybkie opanowanie funkcji i możliwości systemów informatycznych. Oczekiwanym rezultatem przedsięwzięcia spodziewane jest zwiększenie uczestnictwa mieszkańców/przedsiębiorstw w życiu publicznym dzięki rozwojowi e-usług publicznych.