Aplikacja suszowa na 2024 rok
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
uruchomiło aplikację suszową na 2024 rok
Wnioski o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez SUSZĘ w 2024 roku, można składać indywidualnie, tj. bez udziału Gminy, drogą elektroniczną poprzez specjalnie przygotowaną do tego celu PUBLICZNĄ APLIKACJĘ, którą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2024 uruchomiło na swojej stronie https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign (logowanie możliwe m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, e-dowód).
Do złożenia wniosku przez aplikację należy przygotować:
-numer identyfikacyjny, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- skan polisy ubezpieczenia ‒ co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych ‒ od ryzyka suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarczych jeżeli producent rolny chce korzystać z formy pomocy w pełnych wysokościach,
- dokumentację fotograficzną szkód, spowodowanych wystąpieniem suszy, potwierdzającą ich zakres (dokumentacja jest opcjonalna, tj. dopuszcza się złożenie wniosku bez dokumentacji fotograficznej).
Złożenie wniosku będzie możliwe, jeśli w systemie monitoringu suszy rolniczej prowadzonym przez IUNG Puławy poszczególne uprawy na terenie gminy będą objęte zagrożeniem wystąpienia suszy.
Szczegółowe informacje czy na danej gminie występuje zjawisko suszy i w jakim zakresie znajdziemy pod linkiem: https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2024,0217032/ Kod terytorialny dla Gminy Przeworno: 217032.
Aplikacja będzie przyjmowała kolejne zgłoszenia upraw rolnych dokonywane przez tego samego producenta rolnego do zatwierdzenia przez niego wniosku o oszacowanie strat profilem zaufanym. Protokół oszacowania szkód w formie dokumentu elektronicznego będzie automatycznie wyliczał szkody spowodowane przez suszę po zatwierdzeniu przez producenta rolnego ostatniego zgłoszenia upraw rolnych.
W przypadku gdy producent rolny nie zaakceptuje wyniku oszacowania poprzez aplikację, opcjonalnie może zgłosić się do tut. urzędu celem oszacowania szkód przez stosowną komisję w terminie umożliwiającym zweryfikowanie upraw.
Wytyczne oraz instrukcje związane z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych są dostępne na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego link: https://duw.pl/pl/obsluga-klienta/rolnictwo/18587,Dokumentacja-zwiazana-z-szacowaniem-szkod-w-gospodarstwach-rolnych-powstalych-w-.html
Dodatkowe informacje można uzyskać w placówkach doradztwa rolniczego.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!